Pamatuji si do dneška, když jsme trávili Velikonoce s našima na chalupě v jižních Čechách a tam se tradice Velikonoc držela hodně poctivě. A když už jsem dorostl do věku koledníka, přišel táta v podvečer velikonočního pondělí s náčrtkem toho, jak se plete pomlázka z osmi proutků. Na kusu přeloženého papíru modrou pastelkou nakreslené schema. Dneska by vytáhnul mobil a zkouknul YouTube video, ale ten papír vidím před sebou do dneška 🙂 Byl to pro něj také první pokus v životě a tak jsme se to učili spolu.
A tak chlapi pro vás, kteří pomlázku ještě nikdy sami nepletli, je tu návod. Za něj moc děkujeme kamarádce Pavle, která nám ho pomohla připravit.
Myslím si, že každý muž a táta by měl pomlázku se svým synem uplést sám. Ne ji koupit někde před obchodem nebo u silnice. Třeba nebude tak pěkná a úhledná, jako ta koupená, ale bude vaše.
Tak vyražte o víkendu na proutky a upleťte si jí, třeba podle tohoto návodu. Ozdobte nějakou tou mašlí, ať jste na to pondělní vyšlehání vašich princezen a královen připraveni. Jak se říká, budou pak po celý rok určitě krásnější. A dají vám za to pěkné malované vajíčko.
Jak postupovat při pletení pomlázky z 8 prutů?
Vrbu naleznete nejspíše někde u vody, u potoka, říčky či u rybníka. Nařežte si slabé ohebné proutky v délce, která vám bude vyhovovat. Je lepší mít proutků na začátku více, kdyby se vám některý zlomil, můžete jej vyměnit. Nejslabší a nejpružnější proutek využijete na opletení rukojeti. Jestli jste nařezali proutky předešlého dne, nechte je přes noc namočené ve vodě, změknou a nebudou se lámat.
Jsou dva způsoby, jak začít plést. Někdo začíná plést od nejsilnějších konců, jiný od špiček. Pro začátečníky je vždy lepší začínat od špičky, práce není tak náročná pro prsty i držení. Proutky si srovnejte k sobě, špičku si pevně zavažte provázkem a rozdělte tak, aby na každé straně byly 4 pruty.
Začněte z jedné strany. Vezmete např. pravý vnější proutek, a vrchem jej protáhnete mezi druhým a třetím proutkem levé strany a vrátíte zpět na pravou stranu, ale nikoliv nahoru, ale dovnitř. Z prutu č. 1 se tedy stává prut č. 4.
Stejným způsobem pokračujte na druhé straně. Vezměte vrchní levý prut, vrchem jej protáhnete mezi 2 a 3 prutem pravé strany a vložte jej do středu, ale zpět na levou stranu, chytnete ho tedy levou rukou.
Takto pokračujete dál a dál. Stále střídáte levou a pravou stranu a pečlivě utahujete. Pokud by se proutek zlomil, lze jej nastavit nastrčením náhradního prutu do středu pomlázky a pokračováním v práci, nebo byste museli pomlázku rozmotat, vyměnit zlomený prut za nový a znovu zaplést.
Pokud se blížíte ke konci, bude se vám s proutky pracovat o něco obtížněji, protože jsou silnější a kladou při ohýbání větší odpor. Buďte proto nyní velmi opatrní, ať si pruty nezlomíte. Když je pomlázka téměř hotová, srovnejte si pruty pěkně do ruky a připravte si slabý proutek, kterým omotáte rukojeť.
Slabší konec zasunete co nejhlouběji do nitra pomlázky, druhý vystrčte do strany a opět rukama pěkně stáhněte. Nyní můžete omotat rukojeť. Snažte se dělat jednotlivé otáčky blízko vedle sebe, otáčky utahujte, ale ne zas tak prudce, abyste si proutek nepřetrhli.
Konec proutku zastrčte opět dovnitř těla pomlázky. Protože je rukojeť hodně utažená, půjde to obtížně, ale máte jistotu, že se omotání nerozplete.
Máte-li hotovo, pomlázku ještě jednou po celé délce promačkejte, proutky se usadí a nehrozí jejich zlomení. Na špičku pomlázky pak navažte pentle v oblíbených barvách koledníka.